foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
22 619 89 85
sekcja@pro.onet.pl

Poradnik fundusze
„Przewodnik związków zawodowych dotyczący efektywnego wykorzystania dostępnych funduszy na politykę spójności na lata 2021–2027" to tradycyjna publikacja EKZZ na każdy okres programowania, zawierająca jasne wytyczne dla krajowych, regionalnych i sektorowych związków zawodowych na temat funduszy spójności, przyczyniająca się do poprawy ukierunkowania, programowania, wdrażania i oceny tych funduszy dzięki skuteczniejszemu zaangażowaniu związków zawodowych na wszystkich etapach.

W Przewodniku omówiono szereg istotnych tematów dla związków zawodowych w zakresie wykorzystania funduszy spójności: wdrażanie zasady partnerstwa, dedykowane i dobrze wdrożone zasoby na rzecz budowania potencjału, fundusze polityki spójności UE a potrzeby regionów UE, dopasowywanie celów polityki spójności i priorytetów związków zawodowych.

Czytaj więcej...

 Strajk kierowców firm transportowych powiązanych z Łukaszem Mazurem. Solidarność i pracodawcy apelują do premiera
Już po raz drugi w przeciągu kilku miesięcy dochodzi do strajku kierowców pracujących dla firm transportowych, których właścicielem jest pan Łukasz Mazur albo osoby z jego rodziny. Firmy prowadzące działalność transportową w Niemczech zatrudniają głównie kierowców z krajów byłego Związku Radzieckiego.
Wspólnym mianownikiem dla obu protestów są zaległości w wypłacie wynagrodzeń i miejscowość Graefenhausen, gdzie położony jest parking przy autostradzie A5 pomiędzy Frankfurtem a Darmstadt. Tam w kwietniu br. grupa około 40 kierowców, wspomaganych przez lokalnych związkowców i aktywistów z organizacji Faire Mobilität, zorganizowała strajk mający na celu otrzymanie należnych pensji. Obecnie – od 28 lipca – strajkuje ponad 150 kierowców.
 
/ zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay

361622934 651676563655546 4203867961737034665 n
16 lipca br. odbyły się obchody 43. rocznicy Strajku Lubelskich Kolejarzy. Uroczystość rozpoczęła się od nadania imienia dworcowi PKP w Lublinie. Przed pomnikiem Doli Kolejarskiej w Lublinie kolejarze oddali hołd i uczcili bohaterów „Lubelskiego Lipca”, którzy strajkowali w lipcu 1980 r. przeciwko władzy komunistycznej. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, reprezentanci zarządów kolejowych spółek i innych organizacji, samorządowcy, przedstawiciele władz NSZZ „Solidarność”, członkowie kolejarskiej „Solidarności”, w tym Czesław Niezgoda – przewodniczący Komitetu Strajkowego w PKP w Lublinie w 1980 r. oraz inni zaproszeni goście. Partnerzy uroczystości: Fundacja Grupy PKP, PKP CARGO S.A., PZU, Związek Pracodawców Kolejowych, Polregio S.A., PKP Intercity S.A., WARS S.A.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie. Podziękowania kierujemy również do PGE Energetyka Kolejowa S.A. za pomoc w organizacji uroczystości oraz do wspaniałej Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację obchodów rocznicowych.
fot. R. Kołodziejczyk

Czytaj więcej...