foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
22 619 89 85
sekcja@pro.onet.pl

hUHXvK0
Młodzi przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Transportowców NSZZ „S” wspólnie z młodymi transportowcami z całej Europy brali udział w podróży edukacyjnej ETF-FES „Pociąg Pamięci” w dniach 9 - 11 maja 2024 (Praga - Auschwitz) zorganizowanej przez ETF - European Transport Workers' Federation (Europejska Federacja Pracowników Transportu)* oraz FES (Fundację Friedrich-Ebert).
Pierwszego dnia profesor Daphne Halikiopoulou z Uniwersytetu w Yorku wygłosiła wykład na temat polityki porównawczej. Następnie odbyła się panelowa debata prowadzona przez Johannę Lehmann z FES, na której omawiane były strategie związków zawodowych i społeczeństwa obywatelskiego w kontekście przeciwdziałania skrajności w polityce oraz promowania integracji społecznej. Po zakończeniu debaty uczestnicy udali się na wspólną kolację, gdzie mieli okazję do rozmowy i wymiany poglądów.
Drugi dzień rozpoczął się od wizyty z przewodnikiem Zuzaną Schreiberovą przy Pomniku Wintona, człowieka który w czasie II wojny światowej uratował 669 dzieci żydowskich. Historie, które zostały opowiedziane były niezwykle interesujące i wzruszające. Następnie uczestnicy wyruszyli w podróż „Pociągiem Pamięci” do Oświęcimia, gdzie czekały ich interaktywne zajęcia prowadzone przez eksperta antysemityzmu, Bartosza Rydlińskiego. Po przybyciu do Oświęcimia uczestnicy obejrzeli film pt. "Strefa Interesów". Te dwa dni pomogły przygotować grupę do zwiedzania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w dniu kolejnym.
Ostatni dzień młodzi transportowcy rozpoczęli od zwiedzania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz z przewodnikiem. To było bardzo przygnębiające doświadczenie skłaniające do refleksji. Po zwiedzaniu odbyła się sesja podsumowująca, prowadzona przez Prezydenta ETF, Franka Moreelsa, co pozwoliło wszystkim podzielić się emocjami i przemyśleniami z wyjazdu. Następnie uczestnicy zostali przetransportowani autobusem na lotnisko lub dworzec PKP w Krakowie.
 
*ogólnoeuropejska organizacja związkowa zrzeszająca związki zawodowe branży transportowej z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej)
fot. ETF